דבר ראש המחלקה

הלימודים הקלאסיים עוסקים בתרבויות ששגשגו באזור אגן הים התיכון בין המאה ה-12 לפנה"ס למאה החמישית לספירה. הם עוסקים בעושר של התרבויות העתיקות הללו, למשל: מיתולוגיה, אמנות, ספרות, פילוסופיה, משפט ועוד.

העולם הקלאסי היה זה שהשפיע על מאזן הכוחות בארץ-ישראל במשך מאות שנים; זה העולם בו שלטו החשמונאים ובו נוצרה המשנה. היסטוריה יהודית והיסטוריה קלאסית שלובות זו בזו ולימוד האחת תורם רבות להבנת השנייה.

הלימודים הקלאסיים חוקרים את מגוון התרבויות של העולם היווני-רומי, אזור שהיה משופע בקבוצות מגוונות מבחינה אתנית, לשונית, דתית ותרבותית. לפיכך זהו אחד התחומים המקיפים והנרחבים ביותר בכל מדעי הרוח, המשיק למגוון תחומים אקדמיים מודרנים אחרים.

העולם העתיק ממשיך להשפיע גם על עולמנו המודרני במגוון דרכים. היצירות העתיקות שרדו את מבחן הזמן בעיקר בזכות יכולתן להמשיך ולהלהיב את המחשבה, לעורר דיון מעמיק, להרטיט לבבות, ומה שהכי חשוב- לעניין!

למרות שעיקר הלימודים הקלאסיים הוא בחקר העבר, אין זה אומר שהדיסיפלינה שלנו היא מיושנת או "מתה". להיפך!

העיסוק בעולם הקלאסי מאפשר חקר של נושאים נצחיים: חיים ומוות, רגשות ותשוקות, התנהלות מדינה ומשילות, האנושי מול האלוהי, מגדר, והשפעת העבר על ההווה.

בעזרת הקורסים שאנו מציעים במחלקה ללימודים קלאסיים, הסטודנטיות והסטודנטים יכולים לחקור את הספרות, הפילוסופיה, הפוליטיקה והחברה של העולם העתיק ועל ידי כך להגיע להבנה עמוקה יותר של התרבות המודרנית שבה כולנו חיים. 

רק אצלנו, במחלקה ללימודים קלאסיים-יוון ורומא בבר-אילן, ניתן ללמוד כיצד הובן ועוצב העבר הקלאסי בתקופות שונות, במסגרת תחום מחקרי ייחודי העוסק בהתקבלות התרבות והעבר הקלאסי בתרבויות ובחברות מאוחרות יותר (classical reception) . במסגרת תחום מחקרי זה, אנו מלמדים כיצד העבר התקבל, כלומר נתפס, הובן וניתנה לו פרשנות בעיקר בסוגי מדיה שונים כקולנוע, טלוויזיה, קומיקס, ספרות ילדים ותרבות פופולארית מודרנית

המחלקה שלנו שמה דגש על עידוד חשיבה יצירתית, הכרת תרבויות אחרות מתוך הכלה וסובלנות, הרחבת אופקים, דיון וביקורתיות ובנוסף, באמצעות לימוד השפות העתיקות, יוונית עתיקה ולטינית, גם על פיתוח  יכולות לשוניות ואנליטיות. כל אלו הינן מיומנויות חיוניות לחיים עצמם וגם לשוק העבודה המודרני והתובעני.

הבחירה בלימודים הקלאסיים לא רק תסייע לכן/ם להבין טוב יותר את התרבות והעולם שבו אנו חיים אלא גם יש לה תועלות פרקטיות רבות!

הצטרפו אלינו וגלו זאת בעצמכן/ם!

בברכה,

פרופ' ליסה מוריס

ראשת המחלקה ללימודים קלאסיים- יוון ורומא